Kur geriausia „įdarbinti“ savo pinigus – pagrindiniai būdai

100
Norint apsaugoti pinigus nuo infliacijos poveikio, būtina juos investuoti į tokias priemones, kurių duodamas grąža būtų didesnė nei infliacijos lygis šalyje.

Norint apsaugoti savo sukauptus pinigus nuo infliacijos poveikio, labai svarbu žinoti geriausius pinigų „įdarbinimo“ būdus. Šiai dienai, pats populiariausias pinigų investavimo būdas yra bankuose laikomi indėliai. Deja, už indelius siūlomos palūkanos, net neviršija faktinio infliacijos lygio mūsų šalyje, todėl ten laikom pinigai nėra įdarbinami, o atvirkščiai, praranda savo vertę. Taigi, kaip apsaugoti savo sukauptus pinigus nuo nuvertėjimo?

Norint apsaugoti pinigus nuo infliacijos poveikio, būtina juos investuoti į tokias priemones, kurių duodamas grąža būtų didesnė nei infliacijos lygis šalyje. Investuotojai paprastai savo investicinius portfelius formuoja iš labai įvairių investicinių priemonių. Bendrovių akcijos, investiciniai fondai, investavimas į žmonių paskolas – šios priemonės gali užtikrinti didesnę grąžą nei paprastas indėlis komerciniame banke.

Bendrovių akcijos

Kai kada tikrai sunku apsispręsti, kur geriausia investuoti pinigus.

Akcijos – tai nuosavybės vertybiniai popieriai, kurie jos turėtojui suteikia teisę į dalį bendrovės turto. Kitaip sakant, investuojant į akcijas, jūs investuojate į patį verslą, o turėdami bendrovės akcijų, jūs taip pat esate ir vienas iš jos savininkų. Bendrovių akcijas galima pirkti ir parduoti vertybinių popierių biržoje. Uždirbti iš akcijų galima jomis prekiaujant arba gaunant mokamus dividendus. Dividendai – tai bendrovės uždirbti pelno dalis išmokamas jos akcininkams, proporcingai turimų akcijų kiekiui.

Reikėtų paminėti, jog akcijų kainos biržoje nuolat kinta. Dėl šios priežasties dažnai atsiranda galimybė akcijas nusipirkti pigiau ir  vėliau jas parduoti brangiau. Tai vadinama prekyba akcijomis. Iš kitos pusės, niekas negarantuoja, jog akcijų kaina rinkoje nuolat kils. Nors investavimas į bendrovių akcijas gali atnešti labai didelę investicinę grąžą, tačiau šis investavimo būdas yra pakankamai rizikingas. Todėl pradėti investuoti į akcijas reikėtų tik turint nors bazines investavimo žinias.

Investiciniai fondai

Jei finansų rinkos jums dalykas tolimas, tuomet siūlytume rinktis investicinius fondus. Šiuo atveju, savo pinigus jūs patikėsite profesionaliems fondų valdytojams, kurie juos investuos į įvairias priemones. Investiciniai fondai turi aiškią investavimo strategiją, kuri būna apibūdinta fondo prospekte, todėl prieš pasirenkant investicinį fondą, būtinai jį perskaitykite. Bene didžiausias investicinių fondų privalumas yra tas, kad fondai paprastai investuoja ne į pavienes bendroves, bet į didelį konkrečios ūkio šakos bendrovių paketą, todėl tokios investicijos yra plačiai diversifikuojamos. Savaime suprantama, kad fondų valdymas nevyksta už dyką, todėl už savo investicijų valdymą teks sumokėti ir nedidelį mokestį.

Investavimas į žmonių paskolas

Investavimas į žmonių paskolas yra bene plačiausiai prieinamas investavimo būdas paprastiems žmonėms. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitose užsienio šalyse jau veikia pakankamai nemažai tarpusavio skolinimo platformų, kuriose galima investuoti į žmonėms arba verslui išduodamas paskolas. Iš esmės, investuojant į paskolas tikrai nereikia būti dideliu investavimo ekspertu. Pagrindinę paskolų atrinkimo ir rizikos vertinimo darbo dalį atlieka pati platformų administracija. Investuotojui lieka tik atsirinkti jam tinkamas paskolas ir į jas investuoti. Šis investavimo būdas puikiai tinka ir nedideles santaupas turintiems žmonėms, kadangi daugumoje platformų galima pradėti investuoti vos nuo 10 ar 20 eurų.

Prieš priimant sprendimą – pasitarkite su ekspertais

Taigi, čia išvardinome tik keletą pagrindinių investavimo priemonių, kuriomis galite pasinaudoti „įdarbinant“ savo sukauptas santaupas. Tačiau reikėtų atminti, jog investavimas taip pat yra susijęs su rizika. Nors investicija gali atrodyti labai saugi, tačiau visuomet yra tam tikra rizika prarasti investuotas lėšas. Jei kyla abejonių dėl kažkokios investicinės priemonės rizikingumo, prieš investuojant, būtinai pasitarkite su finansų ekspertais. Daugiau informacijos apie įvairius investavimo būdus galite rasti šiame straipsnyje.