Kaip geriau pažinti save?

57

Savęs pažinimas yra svarbus procesas nuo mažų dienų, kaip mes susipažįstame su savimi, su supančia aplinka ir jis tęsiasi visą mūsų gyvenimą. Kadangi su kiekviena nauja diena galime atrasti vis naujas savo galimybes, potyrius ar jausmus.

Tačiau koks vertingiausias patarimas, save pažinimo kelyje? Savęs pažinimas yra psichologijoje vartojamas terminas, apibūdinantis informaciją, kuria remiasi individas, ieškodamas atsakymo į klausimą „koks aš esu?“. Siekdamas išsiaiškinti atsakymą į šį klausimą, savęs pažinimas reikalauja nuolatinės savimonės. Savęs pažinimas yra savęs arba, tiksliau sakant, savęs sampratos komponentas. Tai savęs ir savo savybių pažinimas ir noras ieškoti tokių žinių, kurie vadovaujasi savivokos raidai, net jei ši sąvoka yra ydinga. Savęs pažinimas informuoja mus apie savo psichinę reprezentaciją apie save, kurioje yra savybių, kurias unikaliai suporuojame su savimi, o teorijos yra tokios, ar šie požymiai yra stabilūs, ar dinamiški, geriausiai įvertinti galėtume tik patys. Manoma, kad savęs pažinimas turi tris pagrindinius aspektus: pažintinis aš, afektinis aš, vykdomasis aš.

Savęs pažinimas ir jo struktūra turi įtakos tam, kaip užkoduojami įvykiai, kaip jie yra selektyviai gaunami, atšaukiami ir kokias išvadas darome iš to, kaip interpretuojame atmintį. Analitinis mūsų pačių atminties aiškinimas taip pat gali būti vadinamas meta atmintimi ir yra svarbus meta pažinimo veiksnys. Ryšys tarp mūsų atminties ir savęs pažinimo daugelį metų buvo pripažintas vadovaujant mintims tiek filosofijoje, tiek psichologijoje, tačiau tiksli santykio specifikacija išlieka ginčo tašku.

Šiomis dienomis galite rasti nemažai specialistų, kurie padės jums eiti savęs pažinimo keliu. Tokie specialistai veda konsultacijas, kurių metu jūs daug sužinote apie save, atliekate įvairias užduotis, gaunate įvairios informacijos. Savęs pažinimo kursai – tai puiki investicija į save.